Prima înfrângere pentru SCM Timișoara în Alpe Adria Cup, la Zagreb, în fața echipei KK Dubrava

Redactor:
Anda Deliu

S-a terminat șirul de victorii pentru SCM Timișoara în Cupa Alpe Adria, unde bănățenii au consemnat prima înfrângere, la scorul de 78-72 (22-13, 18-25, 13-23, 25-11) în deplasare la KK Dubrava Zagreb.

Rezultatul negativ a venit chiar în prima etapă din retur, după un tur perfect, doar cu victorii, dar în condițiile în care patru jocuri au fost acasă și doar unul la Viena.

Croații nu au mai fost victime sigure, ca în tur

În tur, Timișoara a triumfat cu 87-69, după un meci care a fost la îndemâna echipei lui Dragan Petricevic. Atunci însă, formația din Zagreb a avut absențe, și iată că acest lucru a făcut ca returul să aibă o cu totul altă față. KK Dubrava a început foarte bine meciul și în minutul 3 a avut deja 11-0. Primul sfert s-a terminat cu avantaj mare pentru gazde, astfel că echipa română a trebuit să alerge după revenire toată partida. După 16 minute de joc a venit prima egalare, la 29, prin Luka Mitrovic și alb-violeții au reușit să se țină cât de cât strâns aproape de adversar, astfel că la vestiar s-a intrat cu 40-38.

Timișoara a preluat conducerea în sfertul trei, dar degeaba

Desigur, o diferență așa de strânsă la jumătatea partidei a creat premisele pentru o revenire. Timișoara a marcat mai multe coșuri consecutive după revenirea în teren, iar după 23 de minute, a ajuns și la 42-49 pe tabelă. Ecartul a mai crescut semnificativ, până la 11 puncte.

Croații au mai recuperat, dar sfertul trei s-a terminat cu 53-61, ceea ce îi putea face pe timișoreni să spere că vor bifa al șaselea succes consecutiv în grupe și vor juca apoi în faza eliminatorie a Cupei Alpe Adria. Cu patru minute înainte de final, echipa adversă a revenit la conducere, la 68-66, după ce timișorenii au picat în joc. S-a jucat strâns de aici, însă precizia de la ultimele faze a fost a celor de la Dubrava, cu toată că pe final, gazdele au rămas fără Toni Rocak, descalificat după ce a comis cinci faulturi.

Următorul meci din returul grupelor va fi miercuri pentru timișoreni, în Cehia, la Redstone Olomoucko, într-o zonă în care există și o minoritate istoric de origine română. Până atunci, în campionat, „leii” din Banat au sâmbătă meci pe terenul Coronei Brașov.